Po kvalitných „ajťákoch“ je veľký dopyt, hoci skutočných profesionálov je stále relatívne málo. Prácu často nachádzajú vo veľkých spoločnostiach, ktoré ich dokážu zaplatiť. Prečítajte si, akými benefitmi dokáže malá firma túto nevýhodu kompenzovať a pritiahnuť dobrého programátora.
Hľadajte zamestnancov cez nové kanály
Časy, kedy bol portál profesia.sk najlepším prostriedkom na hľadanie nových zamestnancov, sú už nenávratne preč. V súčasnosti je populárna sociálna sieť linkedin.com, pomocou ktorej rozšírite svoj network o špecialistov z IT sektoru. Užitočné tiež budú referencie od ich bývalých či súčasných spolupracovníkov. Niektorí programátori majú vlastné webstránky, na ktorých uverejňujú svoje práce, k ich portfóliu sa tak viete dostať okamžite. Skvele tiež funguje tzv. word of mouth, kedy vám dobrého pracovníka odporučí váš známy s pozitívnou skúsenosťou.
Nie je na škodu mať prehľad o tom, kedy končia projekty, na ktorých pracuje väčšie množstvo programátorov. Niektorí z nich si zvyknú ešte pred finišom hľadať nové pôsobisko a vtedy sa môžete chopiť šance. Ak nemáte čas alebo prostriedky takéto projekty sledovať, veľmi nápomocný bude HR špecialista pre oblasť IT, či už vlastný, alebo externý.
Ten môže zaloviť aj v mori študentov IT. Zo šikovného a cieľavedomého stážistu si v priebehu niekoľkých rokov môžete “vychovať” vysoko lojálneho zamestnanca. Treba však brať do úvahy, že aj študent je zamestnanec ako každý iný, má svoje sny a potrebu sa ďalej kariérne posúvať a vzdelávať. Ak mu to umožníte, nebude mať dôvod firmu opúšťať.
Malá vs. veľká firma
Mnohí programátori začínali vo veľkej spoločnosti s dôkladne vybudovaným rebríčkom, po ktorom sa jej zamestnanci posúvajú vyššie. Z juniora sa časom stane senior, a práve ten má najväčšiu tendenciu odísť do inej firmy – k vám. Motiváciou môže byť napríklad, ak nevidí potenciál na osobný i kariérny rozvoj alebo nie je stotožnený s víziou spoločnosti.
Niektorí programátori tak vidia svoju budúcnosť skôr v menšej spoločnosti. Ťahákom býva vidina osobnejšieho prístupu, väčšieho ocenenia práce a tiež možnosť vyniknúť. Je pravdepodobné, že o dvoch programátorov v menšej firme bude „postarané“ lepšie ako o dvadsiatich vo veľkej.
Pri hľadaní programátora je dôležitá tiež znalosť jazykov. Tentokrát však nemám na mysli cudzie jazyky ako francúzština či nemčina, tie totiž väčšinou programátori v menších spoločnostiach pri svojej práci nevyužijú. Dôležitejšie sú, samozrejme, programovacie jazyky. Ak teda malá firma nepotrebuje programátora s aktívnou znalosťou angličtiny, je lepšie, ak bude táto požiadavka z inzerátu vynechaná a dôraz bude kladený na odbornosť a skúsenosti “vo fachu.”
Peniaze sú prvoradé, no práca musí baviť
Platové podmienky sú v takej prestížnej oblasti práce, akou IT je, u mnohých na prvom mieste.
Niektoré spoločnosti majú tendenciu radšej nezamestnať odborníka, ktorému by museli platiť viac než tím lídrovi. Prichádzajú tak o kvalitných pracovníkov, ktorí sa následne môžu udomácniť napríklad aj vo vašej firme. Ani vy však nemôžete ísť pod cenu – najproduktívnejší programátori sú vo veku 25 – 35 rokov a často s hypotékovým zaťažením. Práve tento fakt býva dôvodom uprednostnenia lepšie platenej práce.
Programátora však musí nová práca najmä baviť. Povedzte mu čo najviac o projektoch, na ktorých bude pracovať, o tíme, o procesoch vo firme. Využitie najnovších technológií, možnosť učiť sa nové veci, prípadne práca na medzinárodných projektoch – aj to je prestíž, ktorá dostane najlepšieho programátora práve k vám.
Pracovné benefity sú samozrejmosťou
Asi najväčšou výhodou práce programátora je samostatnosť. Táto práca nie je viazaná na lokalitu, všetko, čo programátor k práci potrebuje, je počítač. Ak vaša spoločnosť sídli v Bratislave a ideálneho programátora ste našli v Košiciach, možnosťou je externá spolupráca.
Ďalšie benefity, ako napríklad home office, flexibilný pracovný čas či sick days sú vo väčších firmách už samozrejmosťou, preto by ste sa nimi mali inšpirovať a tento štandard poskytovať aj vo vašej firme. Firemný notebook nie je pre programátora pracovným benefitom, keďže mnohokrát je on sám vlastníkom o poznanie lepšieho modelu.
Ďalšie vzdelávanie a udržateľnosť
Programátor sa ako každý zamestnanec musí cítiť chcený, cenený a tiež adekvátne finančne ohodnotený. No uvedomuje si, že na ponúkanej pracovnej pozícii asi nebude pôsobiť do konca života, preto sa zameriava aj na vlastnú udržateľnosť na trhu práce. Od zamestnávateľa očakáva podporu v ďalšom vzdelávaní – vysielanie na služobné cesty a konferencie či účasť na workshopoch a školeniach. Investícia do jeho ďalšieho vzdelávania sa oplatí nielen jemu, ale aj vám.
Je možné, že náplň práce sa programátorovi po čase zunuje a bude hľadať nové možnosti sebarealizácie. Možno by sa rád špecializoval na iný programovací jazyk alebo by chcel viesť vlastný tím. Správnym coachingom sa tak z neho môže stať ešte väčší prínos pre firmu.
Čerešnička na torte – dobrý kolektív
Dôležitý je tiež kolektív. To, či si nový zamestnanec s ostatnými „sadne,“ veľmi ovplyvniť nemôžete, môžete však svojim zamestnancom pomôcť nájsť si k sebe cestu. Teambuildingy či iné neformálne stretnutia upevňujú firemného ducha a zlepšujú tímové vzťahy. Nápomocné budú aj školenia v soft skills na zlepšenie komunikačných a organizačných schopností nielen v tíme.
Niektoré väčšie i menšie spoločnosti z času na čas organizujú tzv. hackathon. Ide o neformálne firemné stretnutie, na ktorom všetci programátori, projektoví manažéri, developeri a dizajnéri intenzívne spolupracujú istý čas výhradne na jednom projekte. Môže ísť o vylepšovanie mobilnej aplikácie, webu alebo iné zlepšovanie funkcionality. Hackathony sa udomácňujú už aj na slovenskom trhu, jeho sprievodnou akciou býva napríklad súťaž v programovaní, čo podnecuje zdravú súťaživosť a zlepšuje komunikáciu v kolektíve.
Netreba sa vyhýbať aktívnej komunikácií so zamestnancami. Inovatívne nápady zamestnancov a ich implementácia môžu byť užitočné pre celú firmu. Keď pracovníci uvidia, že spoločnosť, v ktorej pracujú, sa chce stále zlepšovať a skvalitňovať, aj oni budú mať motiváciu odvádzať prácu lepšie.
Ako získať a udržať programátora
Recept na získanie a udržanie si dobrého programátora v malej firme je teda jednoduchý. Najžiadanejším benefitmi sú okrem adekvátneho finančného ohodnotenia šanca na kariérny a osobný rast, flexibilný pracovný čas a možnosť pracovať z domu. Účasť na školeniach a konferenciách bude prínosom nielen pre vášho IT zamestnanca, ale aj pre firmu. Ku komplexnej spokojnosti určite prispeje aj dobrá pracovná atmosféra a príjemný kolektív.
Je samozrejmé, že vo svojej firme chcete najlepších zamestnancov, akých trh ponúka. Moju databázu tvorí 20 000 odborníkov z oblasti informačných technológií. Vďaka tejto širokej sieti kontaktov a 15-ročným skúsenostiam v oblasti IT pomôžem s angažovaním vhodného programátora aj do vašej firmy.
Páčil sa vám môj článok? Na ďalšie HR články vás môžem upozorniť mailom!
Zanechajte odpoveď